Valdemārpils vidusskola

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zinātnieku nakts

28.septembrī Zinātnes nakts ietvaros Valdemārpils vidusskolas Tehnoloģiju katedras skolotājas I.Metuzāle, S. Krūmiņa, A.Usele organizēja skolēniem ekskursijas uz Rīgu un Ventspili.

Šogad Zinātnieku nakts aktivitātes Latvijā tematiski ir saistītas ar enerģētiku, dodot ieskatu enerģijas ieguves veidos un daudzveidīgajā pielietojamībā.

38 skolēni (5.a, 5.b, 9. klase) apmeklēja Radioastronomijas centru Irbenē – tas ir pasaulē 8. lielākais radioteleskops. Vēl tagad pāri priežu galotnēm slejas iespaidīgs radioteleskopa šķīvis, ar kuru aukstā kara gados PSRS militāristi izspiegoja naidīgos Rietumus, bet tagad Latvijas zinātnieki pēta zvaigznes un klausās Kosmosa skaņās.

Mēs Irbenes lokatoru apmeklējām gida pavadībā. Ekskursijas laikā bija iespējama ne tikai pastaiga pa teritoriju, bet arī iespēja uzkāpt teleskopa augšējo stāvu āra platformās. Bija iespējams doties pastaigā pa pazemes tuneli, kas savieno lielāko radioteleskopu ar tehnisko centru.

Skolotājas I.Metuzāle un D.Feldmane Rīgā kopā ar 7.-12. klašu audzēkņiem apmeklēja RSU, Latvijas Organiskās sintēzes institūtu LU bioloģijas fakultāti un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeju.

RSU pagalmā darbojās īpaši Zinātnieku naktij uzbūvētais lielgabals- Spēkmetējs RSU-Dz16. Skolēni bija aktīvi tā izmēģinātāji. Ļoti labi veicās 7.klases skolēnam A.Silgalim.

Izstādē „No dzīvības uz dzīvību” skolēni iepazinās ar eksperimentālo dzīvnieku daudzveidību: jūras cūciņas, žurkas, truši, u. c. Interesenti saņēma ekspertu padomus par dzīvnieku kopšanu un dzīvnieku labturības principiem.

Par liesas spēju pasargāt organismu no infekcijām un saglabāt enerģiju dzīvot, stāstīja bērnu ķirurgs Olafs Volrāts;

Skolēniem bija iespēja pamēģināt apmānīt melu detektoru.

Izmantojot veloergometrus RSU, Sporta un uztura katedrā bija iespējams noteikt savu aerobo darba spēju, noteikt ķermeņa masu un tauku daudzumu. Uzzināt par to, kā efektīvāk svilināt kalorijas un saņemt pie uztura speciālistiem īpaši veselīgas receptes.

Īpaši skolēnus uzrunāja eksperimentu demonstrējumi – „Sprāgstošie putekļi”, „Paštaisītie zibeņi”, „Vai reizēm salst un karsti tikai dzīvām būtnēm?”

Latvijas Organiskās sintēzes institūtā skolēni uzzināja:

  • kas ir organiskā sintēze un ar ko tā atšķiras no citām eksaktajām zinātnēm,

  • kāpēc jāsintezē jaunas organiskas vielas un arvien jāatrod jaunas metodes, kā to efektīvāk izdarīt,

  • kreativitātes un negaidītu atklājumu nozīme organiskajā sintēzē,

  • vērot ķīmisko pārvērtību paraugdemonstrējumus un nogaršot acu priekšā pagatavoto meloņu saldējumu.

7.klases skolēni Zinātnieku nakts ietvaros apmeklēja vienu no trim lielākajiem medicīnas vēstures muzejiem pasaulē, kurā piedāvāja pasākumu ciklu Vai cilvēks ir elektrostacija?

Skolēni piedalījās radošājās darbnīcās un izmēģināja savus spēkus enerģijas iegūšanā un izlietošanā.

Zinātnieku naktīs skolēni uzzina daudz jauna un interesanta. Ir iespējams piedalīties zinātniskos eksperimentos, iesaistīties diskusijās, uzdot jautājumus zinātniekiem un uz brīdi iejusties zinātnieka ikdienā. Kopā ar zinātniekiem var atklāt lietas, bez kurām šodien mūsu ikdienas dzīve vairs nav iedomājama un kuras ir dažādu zinātnes sasniegumu rezultāts. Bija iespējams iepazīties ar tehnoloģiju idejām, kas, pateicoties zinātnei, vēl var ienākt mūsu sadzīvē.

 

                                                            Inguna Metuzāle

© Valdemārpils vidusskola