Valdemārpils vidusskola

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zinātnieku nakts 2014

            Zinātnieku nakts ir Eiropas līmeņa pasākums, kuru organizē Latvijas Zinātņu akadēmija, Latvijas augstskolas, zinātniskie institūti un citas ar izpēti saistītas institūcijas. Zinātnieku nakts organizētajos pasākumos atraktīvā veidā skaidro zinātnes sasniegumus un ļauj ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos. Šogad Zinātnieku nakts aktivitātes Latvijā ir saistītas ar kristālu tematiku, sniedzot ieskatu kristālu daudzveidībā, to izplatību dabā un daudzveidīgo pielietojamību.

Skolēni kopā ar skolotājām apmeklēja Latvijas Nacionālo bibliotēku - Gaismas pili. Rīgas Stradiņa universitātē uzzināja par sāls kristālu lomu cilvēka organismā. Eksperimentā pārliecinājās, kā sāls kristāli ietekmē ūdens transportu mūsu šūnās, piegādājot dzīvībai nepieciešamās vielas un izvadot lieko. Arī virknē ikdienas augu un dārzeņu ir neskaitāmi daudz kristālu, kas viedo visneiedomājamākās formas, piemēram, izskatās kā adata.

RSU Stomatoloģijas fakultātē ikviens varēja iejusties zobārsta ikdienā un iepazīties ar zobu kristālisko dabu, darbojoties ar datorizētiem 3D stimulatoriem.

Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātē uzzināja par minerāla dolomīta kristālu uzbūvi un dažādību, par tā derīgajām īpašībām, krājumiem un tautsaimniecisko nozīmi Latvijā. Iepazinās ar kalcīta kristālu daudzveidību dabiskos apstākļos Latvijā un pasaulē un ar sniega kristālu veidošanos. Interesanta bija iespēja iepazīties ar nākotnes tehnoloģijām smaku noteikšanas jomā, dažādu smaku noteikšanā izmantojot metāla oksīda nanosensorus.

Zinātnieku naktī skolēni atklāja lietas, bez kurām šodien mūsu ikdienas dzīve vairs nav iedomājama un kuras ir dažādu zinātnes sasniegumu rezultāts. Viņi iepazinās arī ar jaunām idejām tehnoloģiju jomā, kas nākotnē varētu tikt ieviestas mūsu sadzīvē. Zinātnieku nakts apmeklējumi palīdz izvēlēties arī savu nākotnes profesiju.

Inguna Metuzāle,

bioloģijas skolotāja

© Valdemārpils vidusskola